Visualització de contingut web

Mèrit esportiu

La Llei 2/2011, de 22 de març, de la Generalitat, de l'Esport i l'Activitat Física de la Comunitat Valenciana en l'article 3, establix entre les seues línies generals d'actuació el reconeixement i premi a les persones i entitats que s'hagen distingit en la pràctica, gestió i promoció de l'esport, per mitjà de la Medalla i la Placa de la Generalitat al Mérit Esportiu i aquelles altres distincions que s'establisquen reglamentàriament.
 
 
Anualment, el president de la Generalitat les concedix en l'acte solemne que es celebra amb motiu del dia de la Comunitat Valenciana, el 9 d'Octubre.
 

A les persones se'ls concedix la medalla d'or al mèrit esportiu i a les entitats la placa d'or al mèrit esportiu. Les relacions de guardonats des de 1988 és la següent:

ANY GUARDONATS
2017 MARTA ESTEBAN POVEDA
EMILIO ESTARLIK LOZANO
RUTH GARCÍA GARCÍA
ANTONIO REIG VENTURA, ROVELLET
2016 CLUB DEPORTIVO HERCA
ORLANDO ORTEGA ALEJO
KIM LÓPEZ GONZÁLEZ
AIT KHAMOUCH ABDERRAHMAN
ARIADNA EDO BELTRÁN
SARA MARÍN FERNÁNDEZ
MERCEDES PERIS MINGUET
ALVARO LÓPEZ CREMADES
2015 FEDERACIÓN DE DEPORTES ADAPTADOS DE LA C.V.
BURJASSOT C.F.
BERNAT MARTÍNEZ MAS
JULIO PALAU LOZANO
BERNARDO RUIZ NAVARRETE
ANNA MONTAÑANA GIMENO
CONCHA MONTANER COLL
2014 RUTH AGUILAR FULGENCIO
ANTONIO MIGUEL MATEU LAHOZ
ALEJANDRA QUEREDA FLORES
ELENA LOPEZ BENACHES
ANA CARRASCOSA ZARAGOZA
2013 ELCHE CLUB DE FUTBOL
DAVID ALBELDA ALIQUES
GEDEON GUARDIOLA VILLAPLANA
JOSEP MARIA SARASOL, SARASOL II
2012 JOSE ANTONIO REDOLAT
VICTOR CABEDO
MEDALLISTES OLÍMPICS:
SILVIA NAVARRO JIMENEZ
VANESSA AMOROS QUILES
MEDALLISTES PARALÍMPICS:
MARICE ECKHARD TIO
JOSE LUIS GIERA TEJUELO
JOSE ANTONIO MARI ALCARAZ
2011 CLUB D'ATLETISME VALÈNCIA TERRA I MAR 
CLUB D'ATLESTISME PLATGES DE CASTELLÓ
CLUB D'ATLETISME BENACANTIL PORT D'ALACANT
ROBERTO MERHI MUNTÁN
ANGELINO SOLER ROMAGUERA
2010 VICTOR LUENGO CISCAR: Baloncesto OR 
FEDERACIÓ DE FÚTBOL DE LA CV 
HÉRCULES CLUB DE FÚTBOL
2009 VICTOR CLAVER AROCAS: Baloncesto OR 
FEDERACIÓ DE PILOTA VALENCIANA 
LLEVANT UNIÓ ESPORTIVA 
DAVID FERRER ERN: Tenis OR
2008 PEDRO FERRÁNDIZ GONZÁLEZ
JUGADORS DE LA SELECCIÓ ESPANYOLA DE FÚTBOL
1 MEDALLISTA OLÍMPIC:
Ana Isabel Medina Garrigues: Tennis PLATA
3 MEDALLISTAS PARALÍMPICOS
José Vaquerizo Relucio: Boccia BRONZE
José Vicente Arzo Diago: Ciclisme PLATA
Christian Venge Balboa: Ciclisme OR Y PLATA
2007 JOSÉ LUIS MOLTÓ CARBONELL
DESAFÍO ESPAÑOL
SELECCIÓ VALENCIANA DE PILOTA
2006 NIURKA MONTALVO AMARO
SONIA MAÑAS ALMELA
ASPAR TEAM
2005 ÁLVARO NAVARRO SERRA
VILLARREAL CLUB DE FÚTBOL, SAD
REAL CLUB NÁUTICO DE CALPE
2004 1 MEDALLISTA OLÍMPIC:
Pablo Herrera Allepuz: Voleibol Platja PLATA
10 MEDALLISTES PARALÍMPICS:
David Casinos Sierra: Atletisme OR
Santiago Sanz Quinto: Atletisme PLATA y BRONZE
José María Dueso Villar: Boccia BRONZE
Vicente Aguilar Carmona: Fútbol Sala BRONZE
José López Ramírez: Fútbol Sala BRONZE
Daniel Vidal Fuster: Natació PLATA y 2 de BRONZE
David Levecq Vives: Natació 2 de PLATA
Vicente Gil Ros: Natació PLATA
José Ramos Castillo: Natació BRONZE
2003 JUAN CARLOS FERRERO DONAT
VALENCIA BASKET CLUB, SAD (PAMESA VALENCIA)
2002 RAFAEL BLANQUER ALCANTUD
CLUB MACER FS (PLAYAS DE CASTELLÓN)
LEVANTE UD, SAD - SECCIÓ FUTBOL FEMENI
2001 ÁNGEL LUIS CASERO MORENO
2000 EQUIPO CICLISMO KELME COSTABLANCA 
ENRIQUE SARASOL SOLER
1999 VALENCIA CLUB DE FUTBOL, S.A.D.
1998 ANTONIO PUCHADES CASANOVA
1997 CLUB BALONMANO MAR VALENCIA. (EL OSITO)
1996 6 MEDALLISTES OLÍMPICS:
Marta Baldó Marín y Estela Giménez Cid: Gimnàstica OR
Juan Escarré Urueña: Hoquei Herba PLATA
Yolanda Soler Grajera: Judo BRONZE
Isabel Fernández Gutiérrez: Judo BRONZE
Salvador Esquer Bisbal: Handbol BRONZE
8 PARALÍMPICS:
Juan Viedma Castillo: Atletisme OR y BRONZE
Fco. Ángel Soriano Sanmartín: Tir Olímpic OR
Ricardo Ten Argilez: Natació PLATA y BRONZE
Fco. Javier Pérez Canduelas: Atletisme BRONZE
Jorge Peleteiro y Santiago López: Fútbol BRONZE
Fco. Muñoz y Ricardo Fernández: Goalball BRONCE
1995 CARMEN VALDERAS MUÑOZ
SERGIO GARCÍA FERNÁNDEZ
SOCIEDAD DEPORTIVA CORRECAMINOS
1994 RICARDO TORMO BLAYA 
CLUB BALONMANO ALZIRA
1993 C. ATLÉTICO MONTEMAR 
C. BALONCESTO DORNA GODELLA
1992 MEDALLISTES OLÍMPICS:
Miriam Blasco Soto: Judo
Almudena Muñoz Martínez: Judo
Francisco Sánchez Luna: Vela 
Francisco Veza Fragoso: Fútbol
Carolina Pascual Gracia: Gimnasia
MEDALLISTA PARALÍMPIC:
Juan Damián Matos Rodríguez: Judo
CENTRE EXCURSIONISTA DE VALÈNCIA
1991 FRANCISCO CABANES PASTOR " GENOVÉS "
1990 LUIS PUIG ESTEVE
CLUB BALONMANO IBER
1989 MARIA ISABEL LLORET IVORRA
1988 JORGE MARTÍNEZ " ASPAR "